Ana içeriğe atla

Sitemiz işleyişi için sadece bu siteye ait çerez kullanmaktadır. Üçüncü parti çerez kesinlikle kullanılmamaktadır.
Daha bilgi edinin.

Makaleler: Hizmet

Makaleler: Hizmet

Hizmet makaleleri kilise topluluğuna, genel topluma, ailelere ve bireylere verilen hizmetler için pratik fikirler ve uygulamalar içerir.

Hizmet

Anlatı Eleştirisiyle İlgili Bir Örnek

İsa’yı anlatan Müjde temalı öykülerin mesajını derinlemesine kavramaya gayretli olmalıyız, tabii ki. Ama o gayretle bazen İncil’in söz konusu kitabının içerdiği ayrıntılara kitabın kapsamlı mesajını gözden kaçıracak kadar takılabiliriz. Kutsal Kitap’tan değil, günlük hayattan bir örnek düşünelim. Nasrettin Hoca’nın “ye kürküm ye” sözüyle bilinen fıkrasını daha iyi anlamak için İnternet’te üç ayrı versiyonunu buldum. Bunlar anlatı eleştirisinin Kutsal Kitap’taki metinlere nasıl uygulanabileceğine dair bir örnek sunmaktadır.

Konular: Yorum Bilimi

Hizmet

Çocuk Hizmetleri: Çocuklarımızın Tanrı’nın Yüceliğini Görmelerine Yardım Etmek

İçinde hizmet ettiğimiz toplulukta çocuk ve gençlere hizmetimizle nasıl ulaşabiliriz? Onları tanımak, onlarla konuşmak ve oynamak için zaman ayırmak, vaazlarda onları da içeren örnekler kullanmak gibi temellerin dışında en önemli görevimiz  ana babaları Tanrı’nın onlara verdiği, çocuklarına çobanlık etme çağrısında eğitmektir. Tanrı önderlerini değil ana babaları asıl çobanlar yapmıştır (Yas. 6:1-9). Eğer Tanrı’nın yollarının kuşaktan kuşağa aktarıldığını görmek istiyorsak, güçlü yuvanın ve ailenin önemini abartmak olası değildir.

Konular: Dünya Görüşü, Kilise’de Hizmet, Ruhsal Yaşam

Hizmet

Çocuk Hizmetleri: Geleceğimizi İnşa Etmek

Birçok aile manevi yıkımlarla sarsılarak bazı değerlerini yitirmeye başlar ve umutsuzluğa düşerler. Yıkıma sebep olan nedenler genellikle bozuk temellere dayanan sorunlardır. Eğer çocuklarımıza, ihtiyaç duydukları sevgiyi, ilgiyi, şefkati ve en önemlisi Tanrı bilgisini vermekte cimri ve sorumsuz davranırsak bir gün hiç beklemediğiniz bir anda Marmara depremini aile içinde yaşamamız kaçınılmaz olacaktır.

Konular: Dünya Görüşü, Hristiyan İlahiyatı, Kilise’de Hizmet, Ruhsal Yaşam

Hizmet

Devam Eden Hizmet (1. Bölüm)

Kilise önderliğinde hizmet eden kişiler, bu geçtiğimiz yılda “kiliseyi geliştirme” yöntemlerimiz konusunda ne öğrenmeliydiler? Chicago’daki bir danışmanlık merkezinin müdürü olarak birçok farklı mezhepten ve farklı boyuttaki kiliseden önderlerle konuşuyorum. Bu pastörlerin birçoğu yorulmuş ve bitkin haldeler. Onlara en sık sorduğum sorulardan bir tanesi ne kadar hizmet verdikleridir: Hizmeti tamamen tek başına mı yapıyorlar? Tek başlarına daha çok şey yapmaya mı odaklanmış haldeler? Pastörlerin kiliselerindeki önderleri donatmaları konusunda dikkate değecek bir şeyler anlatabilmekte güçlük çektikleri sıkça görülüyor.

Konular: Kilise’de Hizmet, Ruhsal Yaşam

Hizmet

Devam Eden Hizmet (2. Bölüm)

Birinci kısımda, imanlıları donatarak hizmeti paylaşmadıkları için kaç kilise liderinin tükenmişlikle karşı karşıya olduğunu inceledik ve Mısır’dan Çıkış 18. bölümdeki Yitro’nun Musa’ya verdiği tavsiyeyi ele aldık. İkinci kısımda, diğerlerini hizmet için nasıl donatacağımız konusunda biraz daha pratik olmak istiyoruz.

Konular: Kilise’de Hizmet, Ruhsal Yaşam

Hizmet

Hizmetiniz Ömür Boyu Sürecek

Bu makale, görkeminin açığa çıkışının fazla uzun sürdüğünü hisseden her bir genç adam içindir. Mesih uğruna kendi izini bırakmak için daha çok fırsat kollama konusunda durmayan, can atan ve ihtiras (tanrısayar bir ihtiras) taşıyan, hizmetteki her bir genç adam içindir. Evet, karışık motivasyonlara sahipsiniz. Kim öyle değil? Fakat müjde hasadından büyük bir ekin yığını biçme arzunuz Tanrı’dandır.

Konular: Kilise’de Hizmet, Ruhsal Yaşam

Hizmet

İyi Bir Kutsal Kitap Öğretmeninin Yedi Özelliği

Kutsal Yazıları öğretmek ruhsal bir armağandır, ancak aynı zamanda bir beceridir. Bu, herkesin öğretmen olmaya çağrılmadığı anlamına gelir; ayrıca birinin armağanının olması, becerilerini geliştirmeye ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Öğretimin kalitesini etkileyen birkaç şey devreye girer: sesinizin tonu, ritmi ve hatta giyim tarzınız. Kutsal Yazıları öğretimin aşağıda anlatacaklarımdan daha da önemli yönleri vardır; örneğin Kutsal Kitap hakkında net bir anlayışa sahip olmak, konunuzu özenle incelemek ve en önemlisi metne sadık olmak gibi. Aşağıda ele alacağım her şeyi yaparsak, ancak öğrettiğimiz Kutsal Kitap metnini yanlış tanıtırsak, yalnızca insanları saptırmak konusunda daha iyi bir iş çıkarmış oluruz.

Konular: Danışmanlık, Ruhsal Yaşam

Hizmet

Kimiz ve Nereye Gidiyoruz?

Belirli bir gruba katılan herkes, belli bazı nedenlerle katılır. Nedenlerden biri, grubun izlediği yolu benimsemek ya da amacını paylaşmaktır. Eğer bir kilise topluluğu  varoluş nedenini, alınan kararların neden alındığını ve nereye gittiğini bilmezse, topluluğa katılacaklar da kim olduklarını, nereye gittiklerini bilmeyen kişiler olacaktır! Kilisenin görev alanını tanımlamak, vizyonunu ve değerlerini yazıya dökmek, zaman ve bilgelik alanında yapılan değerli bir yatırımdır.

Konular: Dünya Görüşü, Hristiyan İlahiyatı, Kilise’de Hizmet, Ruhsal Yaşam

Hizmet

Müjdelemede Soru Sormak

Müjde’yi paylaşma fırsatı karşımıza çıktığında, Kutsal Yazıların gerçeklerini açıkça ilan etmeyi hedefleriz. Çoğunlukla bizi dinleyenlerin direnciyle karşılaşırız. Mesajımızın altını oyan iddialara yüzleşiriz. İnancımıza yönelik her dirence bir karşılık bulmak zordur. Söz konusu meseleye değinirken sonunda eli boş kalabiliriz. Öyleyse kendimizi, insanların Hristiyanlığa dair gerçekleri ciddiye alacağı şekilde savunmaya nasıl hazırlayabiliriz?

Konular: Müjdeleme, Ruhsal Yaşam

Hizmet

Neden Yazmayalım ki?

Yazmak cidden yaşananları ya da biriktirilenleri kalıcı kılmak mıdır? İnsan yazarsa ne olur? Yazmazsa ne olur? Hem niye yazalım ki? Onca teknolojik gelişme varken. Alırım bir kamera kalıcı olmasını istediğim her şeyi çeker, ölümsüzleştiririm.

Konular: Kilise’de Hizmet