Ana içeriğe atla

Sitemiz işleyişi için sadece bu siteye ait çerez kullanmaktadır. Üçüncü parti çerez kesinlikle kullanılmamaktadır.
Daha bilgi edinin.

Makaleler: Li-derkenar

Makaleler: Li-derkenar

Li-derkenar kilise önderlerini düşündürüp, Mesih gibi önderlik yapmalarına hardımcı olan bir köşe yazısı dizisidir.

Li-derkenar

Abimin Hediyeleri

Ailemde üç kardeşiz. Benden bir yaş küçük kız kardeşim, bir buçuk yaş büyük de abim var. Abim sanki doğuştan örnek insan: akıllı, çalışkan, saygın... Sporda hep kazanırdı. Okulda en iyi notları o alırdı. Bense, nasıl desem, ona çekmemişim!

Konular: Ruhsal Yaşam

Li-derkenar

Başka Kimse Lider Olamaz

Dünya bize kendimizden başkası lider olamaz söyler. İnsanların her halükârda birinci olma hevesi doğaldır. Bize doğaüstü bir mesaj ileten İncil ise, dünyanın pek çok değerini altüst eder. Liderlik konusu da böyledir. Beraber Kutsal Kitap’taki liderlik fikrini daha net bir şekilde irdeleyelim.

Konular: Dünya Görüşü, Kilise’de Hizmet, Ruhsal Yaşam

Li-derkenar

Bir Soru Sorabilir miyim?

Ustalar yılların birikimiyle her türlü durumda ne yapacağını anlar. Mesleğinde olgun ve yetkin bir kişidir. Çırak ise, toy, deneyimsiz bir çocuk olarak başlar. Çıraklık nasıl bir süreç ki, çırak sonunda usta çıkar? Çırak, ustanın yanında kalır, onun mutlak yetkisine boyun eğer. Usta ve çırağın arasındaki ilişki bize Mesih ile olan ilişkimiz hakkında neleri öğretir?

Konular: Ruhsal Yaşam

Li-derkenar

Bizi Bekleyen Unutkanlık

Neden unuturuz? Hatırlayamadığımız için galiba! İnsan yaşlandıkça daha unutkan olması olağan sayılır. Bazen hatırlamak işimize gelmediği için unuturuz. Şimdiki dünyada ve gelecek dünyada unutkanlığın olumlu ve olumsuz etkilerini birazcık düşünelim.

Konular: Ruhsal Yaşam

Li-derkenar

Bizim “Selfie”ler, Van Gogh’un Otoportreleri ve Ustamızın Takım Çantası

Kendimizi belgeleme eğilimimiz esasında şaşılacak bir davranış değildir. Kendi varlığımız, tabii ki, bizim için kaçınılmaz bir önem taşır! Peki bir Hristiyan temel olarak kendisini belgelemek veya ortaya koymak iyi bir şey midir?

Konular: Dünya Görüşü

Li-derkenar

Erdem Okulu

Hayattan ve Özdeyişler kitabından zenginlik ve fakirlik hakkında birtakım düşünceler.

Konular: Ruhsal Yaşam

Li-derkenar

İmanlının Takısı

Süs deyip geçmeyin. Takı tanıtır. Takı, takan kişinin zevkini, yapan kişinin de marifetini sergiler. Takının sade ama değerlisi olduğu gibi, gösterişli ama değersizi de var. Mücevherin sahicisi olduğu gibi taklidi de var. Bir haberde, “Öyle güzel taklit mücevher yapan ustalar var ki moda dünyasında, yalancısını sahicisinden ayırmak mümkün değil” dendiği halde, hangisinin hakiki, hangisinin de sahte olduğunu anlayan anlar, ayırt etmeyi bilir. Takı ama aynı zaman da Süleyman’ın Özdeyişlerine göre sözler için kullanılan bir benzetmedir. Hristiyanın takısı nasıl görünmeli?

Konular: Ruhsal Yaşam

Li-derkenar

İsa Nasıl Konuştu?

İsa nasıl konuştu? Celile’deki bütün kent ve köyleri dolaştı, bütün hastaları iyileştirdi. Müjde’yi duyurdu, ders verdi. İsa’nın gittiği her yerde de yanında bir kalabalık oluşurdu. O kalabalık içinde olup konuşmasını dinleseydik, ne duyardık? Mükemmel insan mükemmel konuşur. İsa konuşurken, insanlar dinlemeye doyamıyordu. Nitekim bir sefer kalabalık, tenhâ bir yerde üç gün süreyle dağılmadan O’nu dinlemiş, yiyeceksiz kalmıştı. İsa’nın konuşması insanları cezbederdi.

Konular: Kilise Tarihi, Yeni Antlaşma, Yorum Bilimi

Li-derkenar

İsa’ya benzer olmak için daha mı karamsar olalım?

Hayal ettiğimiz ilişkiler nasıl? Kardeşlerden neler bekleriz? Bir soru daha: İnsanlar ve ilişkiler neden bizi bu kadar sık hayal kırıklığına uğratır? Buna Hristiyanlar olarak tepkimiz ne olmalıdır? Bu makale bu düşünceleri irdeler.

Konular: Dünya Görüşü

Li-derkenar

Kendiliğimden Bir Şey Söyleyemem

Kim böyle konuşur? Sorumluluk üstlenmekten kaçan, vatandaşı başından savmaya çalışan bir memur mu? Yoksa daha bilgili kişiye danışmadıkça ne söyleyeceğini bilemeyen, özgüveni olmayan bir acemi mi? Başka bir olasılık var: Baba Tanrı’nın bildirisini en ufak şekilde çarpıtmamaya kararlı “sadık ve gerçek tanık” olan Rab İsa Mesih.

Konular: Dünya Görüşü, Hristiyan İlahiyatı, İnanç Savunması, Ruhsal Yaşam, Yeni Antlaşma